Dňa 2. 8. 2011 predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (ďalej len „ministerstvo“) do pripomienkového konania legislatívny zámer zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách. Súčasťou návrhu je aj bezplatné poskytovanie antikoncepcie a preplácanie sterilizácií občanom žijúcim v sociálne vylúčených spoločenstvách (ide prevažne o Rómov).
Fórum života v spolupráci s HFI – Inštitútom pre ľudské práva a rodinnú politiku pripravili hromadnú pripomienku, ktorú môžete podporiť na tejto stránke. Potrebný počet respondentov pre hromadnú pripomienku je 500. Pomôžte nám prosím dosiahnuť toto číslo a dať najavo vláde, že si neželáme financovanie antikoncepcie a sterilizácií z verejných zdrojov. Súčasne tým dáme vláde jasne najavo, že by mala pomoc sociálne vylúčeným skupinám poskytovať bez diskriminácie a rasizmu.
Hromadnú pripomienku budeme zasielať ministerstvu najneskôr v piatok 19. 8. 2011 (v deň ukončenia pripomienkového konania). Svoje podpisy však môžete pripojiť aj po tomto termíne.
Ďakujeme za Vašu podporu.S úctou,
Ing. Marek Michalčík
Fórum života
Mgr. Patrik Daniška
HFI – Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku
Aktuality
12. 8. 2011 Zásadné pripomienky k Legislatívnemu zámeru zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách (ďalej aj „dokument“)
Zdôvodnenie
Dokument navrhuje, aby súčasťou riešenia problematiky tzv. vylúčených spoločenstiev (prevažne rómskych komunít) bol aj bezplatný prístup k antikoncepcii a sterilizácii obyvateľov takýchto sociálne vylúčených spoločenstiev. Okrem iného sa v časti Zdravotná starostlivosť a životné prostredie navrhuje nasledovné:
- „Prioritou pri riešení otázok reprodukčného zdravia je zabezpečenie finančnej dostupnosti antikoncepčných prostriedkov pre ženy z prostredia sociálne vylúčených spoločenstiev. Pri hormonálnej antikoncepcii preplácanie celej sumy za hormonálnu antikoncepciu, pri vnútromaternicových telieskach preplácanie celkovej sumy za antikoncepciu a zdravotný výkon.“
- „Cieľom opatrenia je finančné sprístupnenie zdravotných výkonov sterilizácie pre skupinu obyvateľov sociálne vylúčených spoločenstiev. Navrhuje sa možnosť bezplatnej sterilizácie pre ženy a mužov z prostredia sociálne vylúčených spoločenstiev, uhrádzaná formou príspevku z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a príslušnej zdravotnej poisťovne.“
S týmito návrhmi zásadne nesúhlasíme, a to najmä z nasledovných dôvodov:
- Plodnosť ani tehotenstvo nie sú chorobou, a rovnako tak antikoncepcia a sterilizácia nie sú liečbou. Nemožno ich teda vydávať za zdravotnú starostlivosť.
- Antikoncepcia – najmä vnútromaternicové teliesko, tzv. postkoitálna antikoncepcia ako aj hormonálna antikoncepcia – môžu spôsobiť smrť počatého dieťaťa, ak už došlo k počatiu. V žiadnom prípade by preto nemali byť podporované.
- Hormonálna antikoncepcia, vnútromaternicové teliesko a sterilizácia môžu predstavovať vážne zdravotné riziko pre tých, čo antikoncepciu používajú, alebo podstúpia sterilizáciu.
- Veľká časť populácie vníma užívanie antikoncepcie a sterilizáciu za morálne neprijateľné správanie. Z tohto dôvodu by nemali byť štátom propagované.
- Z tých istých dôvodov je neprípustné, aby štát priamo financoval takéto úkony z verejných prostriedkov. Nesúhlasíme, aby štát nútil všetkých občanov financovať takéto programy prostredníctvom daní a odvodov, a prispievať tak k ziskom farmaceutických spoločností.
- Podľa ústavy sa Slovenská republika neviaže na žiadnu ideológiu, a preto by nemala nanucovať takéto eticky sporné správanie prostredníctvom zákonov.
- Keďže drvivá väčšina občanov žijúcich v sociálne vylúčených spoločenstvách sú Rómovia, vytváranie antikoncepčných a sterilizačných programov s cieľom zníženia pôrodnosti týchto občanov zaváňa rasizmom a diskrimináciou.
- Sterilizácia je veľmi vážny zákrok, pri ktorom dochádza prakticky k nezvratnému zničeniu plodnosti ženy alebo muža. Hrozí pritom, že zvlášť občania žijúci vo vylúčených spoločenstvách nedostatočne porozumejú povahe úkonu a stanú sa tak obeťami nedobrovoľného alebo neinformovaného zákroku, na čo boli podozrenia už v minulosti.
- V súčasnej demografickej situácii, keď je na Slovensku úhrnná plodnosť na katastrofálne nízkej úrovni 1,4 dieťaťa na ženu, by štát nemal mrhať finančnými prostriedkami na znižovanie pôrodnosti. Vyšší počet detí nie je zvyčajne hlavnou príčinou zlej situácie ľudí žijúcich v sociálne žijúcich spoločenstvách. Štát by mal skôr vytvárať vhodné predpoklady pre zvýšenie pôrodnosti v celej spoločnosti, keďže pôrodnosť je výrazne pod záchovnou hodnotou 2,1 dieťaťa na ženu.
Návrhová časť
Vzhľadom na uvedené dôvody navrhujeme, aby sa z dokumentu vypustili všetky ustanovenia zmieňujúce sa o financovaní, alebo podpore sterilizácií a užívania antikoncepcie, a to nasledovným spôsobom:
- V časti „Zhodnotenie právnej úpravy v oblasti zdravia a životného prostredia vo vzťahu k sociálne vylúčeným spoločenstvám“ na strane 20 vlastného materiálu, v poslednom odseku sa vypúšťa veta: „Súčasná právna úprava taktiež nereflektuje odlišné reprodukčné správanie obyvateľov sociálne vylúčených spoločenstiev v nadväznosti na mieru ich vzdelanosti a sociálno-ekonomickú situáciu, najmä existujúce bariéry pri prístupe k informáciám, antikoncepcii a výkonu sterilizačných úkonov.“
- V časti Zdravotná starostlivosť a životné prostredie, Cieľ 1, bod 1.1 na strane 74 vlastného materiálu sa dopĺňa na konci prvého odseku veta: „Do ochranného limitu na lieky sa nezarátavajú výdavky na antikoncepciu a sterilizáciu; tieto výdavky sa budú uhrádzať v plnej výške.“
-
V časti Zdravotná starostlivosť a životné prostredie, Cieľ 1, strany 74 a 75 vlastného materiálu sa vypúšťajú celé body:
- 1.2 Bezplatný dobrovoľný prístup k hormonálnej antikoncepcii a inej forme antikoncepcie pre ženy z prostredia sociálne vylúčených spoločenstiev, a
- 1.3 Bezplatná dobrovoľná sterilizácia poskytovaná obyvateľom sociálne vylúčených spoločenstiev (výkon a hospitalizácia)
Všetky tieto pripomienky sú zásadné. Bez ich akceptovania navrhujeme dokument ako celok zamietnuť.
Osoby splnomocnené ako zástupcovia verejnosti na zastupovanie:
(i) Ing. Marek Michalčík, Považská, 69, 911 01, Trenčín, marek@forumzivota.sk
(ii) Mgr. Patrik Daniška, Sadová 206, 900 41, Rovinka, hfi@hfi.sk
Každý zo zástupcov je oprávnený zastupovať verejnosť aj samostatne.