Ministerstvo zdravotníctva SR navrhuje prijať novelu potratového zákona, ktorou chce upraviť možnosť umelého potratu geneticky postihnutých nenarodených detí až do 24. týždňa tehotenstva. Všeobecná lehota pre umelý potrat na žiadosť ženy je v § 4 zákona o umelom prerušení tehotenstva stanovená na 12 týždňov trvania tehotenstva. Zákonná ochrana geneticky postihnutých detí by tak bola oddialená o ďalších 12 týždňov, čo považujeme za diskrimináciu geneticky postihnutých nenarodených detí. Duch tohto zákona však nie je namierený len proti nenarodeným deťom, ale proti všetkým postihnutým občanom. Hovorí totiž, že diskriminácia na základe postihnutia je akceptovateľná.
Prosíme preto všetkých ľudí a organizácie, ktorým leží na srdci pomoc postihnutým ľuďom, aby sa zasadzovali za prijatie takého zákona, ktorý odmietne diskrimináciu nenarodených detí pre ich genetické postihnutie. Svoj nesúhlas s návrhom zákona môžete vyjadriť pridaním svojho podpisu pod zásadnú pripomienku Fóra života na tejto stránke.
Vaša podpora bude potrebná v rozporovom konaní s ministerstvom zdravotníctva.
Marek Michalčík
výkonný riaditeľ
Fórum života, o. z.
Zásadná pripomienka Fóra života
Názov materiálu: Návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení zákona Slovenskej národnej rady č. 419/1991 Zb. Dátum ukončenia pripomienkového konania: 6. 5. 2008
Pripomienka: Materiál treba zmeniť tak, aby nediskriminoval nenarodené deti pre ich genetické postihnutie.
Preto navrhujeme, aby Čl. I novely zákona o umelom prerušení tehotenstva znel nasledovne:
Zákon Slovenskej národnej rady č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva v znení zákona č. 419/1991 Zb. sa dopĺňa takto:
V § 5 sa na konci pripájajú tieto slová: „Diskriminácia nenarodených detí z dôvodu genetického vývoja je neprípustná; pri geneticky chybnom vývoji plodu nemožno tehotenstvo prerušiť po uplynutí lehoty stanovenej v § 4.“
Táto pripomienka je zásadná.
Zdôvodnenie:
- Materiál zavádza 24-týždňovú lehotu pre umelý potrat z dôvodu geneticky chybného vývoja plodu. Všeobecná lehota pre umelý potrat na žiadosť ženy je však v § 4 zákona o umelom prerušení tehotenstva stanovená na 12 týždňov trvania tehotenstva. Zákonná ochrana geneticky postihnutých detí by tak bola odopretá po dobu ďalších 12 týždňov, čím by došlo k diskriminácii nenarodených detí z dôvodu ich genetického postihnutia. Takúto zákonnú úpravu považujeme za neprijateľnú, a preto navrhujeme, aby diskriminačná 24-týždňová lehota bola z materiálu odstránená. Z dôvodu zachovania rovnosti všetkých ľudí pred zákonom súčasne navrhujeme, aby geneticky postihnuté nenarodené deti nemohli byť usmrtené po uplynutí lehoty pre potrat na žiadosť ženy, ktorá je v súčasnosti 12 týždňov.
- Duch tohto zákona nie je namierený len proti nenarodeným deťom, ale tiež proti všetkým postihnutým občanom. Zákon v sebe nesie posolstvo, že diskriminácia na základe postihnutia je akceptovateľná. Štát týmto zákonom dáva našej spoločnosti normu správania, podľa ktorej je život postihnutých ľudí považovaný za menejcenný v porovnaní so zdravými jedincami. Tým narúša princíp rovnosti všetkých ľudí v dôstojnosti a v právach, čo považujeme za neprijateľné.
Cieľom Fóra života je budovať spoločnosť, ktorá rešpektuje ľudský život vo všetkých jeho formách – od počatia po prirodzenú smrť – a podporovať rodinu ako optimálne miesto vzniku a rozvoja ľudského života. Fórum života združuje 32 organizácií a desiatky odborníkov z celého Slovenska.