Súsošie sa stalo najvýznamnejšou bratislavskou sochou, akousi ikonou mesta, ktorá sa objavovala na desiatkach pohľadníc a historických fotografiách. Aj po vzniku Československej republiky ostala na svojom mieste a objavovala sa aj na pohľadniciach adresovaných českým a slovenským adresátom. (obr. 2)
V roku 1921 však prišlo k snahe o obnovenie monarchie v Uhorsku príchodom posledného cisára Karola I. Habsburga do Budapešti. Deň po čiastočnej mobilizácii československých vojsk vtedajší obyvatelia Bratislavy, ktorý boli za česko-slovenskú orientáciu a predovšetkým prítomní československí legionári a sokoli prevažne českého pôvodu vtedy prejavili svoje odhodlanie brániť mladú republiku práve spontánnym rozbitím súsošia Márie Terézie ako symbolu Habsburgovcov. Až do súčasnosti existujú Bratislavčania, ktorí si spomínajú, ako ich rodinní príslušníci či známi, ktorí boli pri búraní tejto krásnej sochy plakali. (obr. 3)
V súčasnosti sa tejto myšlienky ujal Bratislavský okrášľovací spolok, ktorý nadväzuje na činnosť pôvodného rovnomenného spolku z roku 1868. Po viac ako roku práce na tomto projekte predstavil verejnosti tretinový čiastočný model Márie Terézie na koni, ktorý vytvorila slovenská profesionálna sochárka Martina Zimanová. (obr. 4)
Bratislavský okrášľovací spolok rozvinul spoločenskú diskusiu v otázke návratu tohto monumentu do Bratislavy. V priebehu mesiaca vyzbieral viac ako 5000 podpisov za petíciu na obnovenie pôvodného charakteru dnešného námestia Ľ. Štúra, teda osadenie kópie súsošia Márie Terézie, vytvorenie parčíka v jej okolí a premenovanie námestia na Korunovačné.
Súsošie Štúrovcov, ktorých spolok považuje za našich najvýznamnejších národných dejateľov chce čo najdôstojnejšie premiestniť na miesto, ktoré by zodpovedalo ich významu a zároveň by slohovo ladilo s týmto moderným dielom sochára Tibora Bártfaya z roku 1973. (obr. 5)
Ako najvhodnejšie pripadá do úvahy premiestnenie súsošia Štúrovcov na čestné miesto dnešné Námestie slobody, pred Úrad vlády SR. Tu by po doplnení vlajkami, prípadne textovými tabuľami a nasvietení, mohlo tvoriť skutočne národný pamätník so zhromaždovacou funkciou. Okrem toho sa štúrovci viažu k tomuto priestoru aj historicky, keďže tu v roku 1849 boli s vojenskými poctami slávnostne rozpustení slovenskí hurbanovskí dobrovoľníci, na čo upozorňuje aj tabuľa na budove Úradu vlády. S týmto riešením navyše súhlasil aj autor, akademický sochár Tibor Bártfay.
K projektu sa vyjadril pán Ivo Štassel z Mestského úradu na ochranu pamiatok nasledovne: „Vážim si snahy Vášho spolku a jeho zámer, obnoviť hodnotné sochárske dielo Jána Fadrusza v pôvodnom rozsahu a na pôvodnom mieste a tým pripomenúť dlhoročnú tradíciu Bratislavy ako korunovačného mesta. Na druhej strane celý tento proces bude potrebovať citlivý prístup, širokú odbornú a verejnú diskusiu a schvaľovací proces v mestskom zastupiteľstve.“
Bratislavský okrášľovací spolok financuje projekt obnovy súsošia Márie Terézie a presunu súsošia Štúrovcov na Námestie slobody z verejnej zbierky, príspevkov svojich členov a sponzorov.
Kontakt:
Bratislavský okrášľovací spolok
Zelená 6, 811 01 Bratislava
Mobil: +421-911 210 138
macuha@bos-bratislava.sk
www.bos-bratislava.sk